Jak zrobić samemu miód z mniszka lekarskiego

Jak zrobić samemu miód z mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski, zwany także mleczem, to roślina powszechnie występująca na polskich łąkach. Posiada ona wiele właściwości leczniczych i od lat wykorzystywana jest w ziołolecznictwie. Z mniszka można również przygotować miód, który jest smaczny i zdrowy. W tym artykule przedstawimy krok po kroku jak zrobić samemu miód z mniszka lekarskiego.

Składniki

Aby przygotować miód z mniszka lekarskiego, potrzebne będą następujące składniki:

  • 1 kg kwiatów mniszka lekarskiego
  • 1,5 kg cukru
  • 4 litry wody
  • 2 cytryny

Przygotowanie

Przygotowanie miodu z mniszka lekarskiego składa się z kilku etapów. Poniżej przedstawiamy je krok po kroku:

Etap 1: Zbieranie kwiatów

Należy zbierać tylko świeże i pachnące kwiaty, najlepiej rano, kiedy jeszcze nie wyschły na słońcu. Najlepiej zbierać kwiaty w suchą i słoneczną pogodę, kiedy są suche i wolne od rosy. Kwiaty należy umyć w wodzie i osuszyć ręcznikiem papierowym.

Etap 2: Gotowanie kwiatów

Kwiaty należy ugotować w czterech litrach wody przez około 20-30 minut, aż woda nabierze intensywnego, żółtego koloru. Następnie należy odcedzić kwiaty, a wodę przelać do garnka.

Etap 3: Dodanie cukru

Do gotującej się wody należy dodać 1,5 kg cukru. Całość należy mieszać do momentu, aż cukier całkowicie się rozpuści.

Etap 4: Dodanie cytryn

Do gotującej się mikstury dodajemy również pokrojone w plastry 2 cytryny. Całość gotujemy na małym ogniu około 1-2 godziny, aż mikstura zgęstnieje i uzyska konsystencję miodu.

Etap 5: Przechowywanie miodu

Miękką i gorącą miksturę przekładamy do słoików, szczelnie zakręcamy i odstawiamy do ostygnięcia. Gotowy miód z mniszka lekarskiego powinien mieć konsystencję gęstego syropu, ale jeśli jest zbyt gęsty, można go rozcieńczyć odrobiną przegotowanej wody. Przechowujemy w ciemnym i suchym miejscu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Jakie są właściwości miodu z mniszka lekarskiego?

Miód z mniszka lekarskiego ma wiele właściwości prozdrowotnych, takich jak działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, wzmacniające układ odpornościowy i łagodzące ból gardła.

Czy miód z mniszka lekarskiego może powodować alergie?

Tak, osoby uczulone na pyłki z roślin z rodziny astrowatych (np. nagietka, słonecznika) mogą być uczulone również na miód z mniszka lekarskiego.

Jakie są inne sposoby stosowania mniszka lekarskiego?

Mniszek lekarski jest rośliną wieloletnią, która ma wiele innych zastosowań. Można go stosować jako składnik kosmetyków, herbaty ziołowej lub jako dodatek do sałatek.


Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane