Jak zrobić 5-procentowy roztwór

Jeśli chodzi o robienie roztworu soli, procenty są dość proste. Jest to po prostu stosunek soli do wody. Sól jest substancją rozpuszczającą, a woda jest rozpuszczalnikiem. Procent wagowy jest równy masie rozpuszczalnika / objętości roztworu x 100. Woda składa się z jednego grama na mililitr, więc ten procent jest łatwy do obliczenia. Następnie dodaj 180 ml wody do 10 gramów soli.

Aby zrobić 5-procentowy roztwór, będziesz potrzebował 500 ml wody. Aby określić ilość płynu, możesz użyć szklanki z podziałką. Możesz również użyć plastikowych pojemników, choć powinieneś pamiętać, że te pojemniki nie wytrzymują dużej ilości ciepła. W większości przypadków będziesz używał 5% roztworu. Niezależnie od stężenia roztworu, ważne jest, aby pojemnik był czysty i szczelnie zamknięty.

Możesz zastąpić proszek NaCl płynem z wodą destylowaną. Aby wykonać 10% roztwór, zważ 10 gramów chlorku sodu i wlej do kolby miarowej lub cylindra miarowego. Po rozpuszczeniu chlorku sodu dodajemy tyle wody, aby ostateczna objętość wynosiła 100 ml. Podobną procedurę stosuje się do 5% roztworu alkoholu. Na przykład do 100 ml roztworu dodasz 10 ml alkoholu.

Na ogół objętość roztworu jest taka sama jak łączna objętość składników. Jeśli dodasz 50 ml wody do 100 ml etanolu, wynikiem będzie 100-ml roztwór. Jeśli jednak dodasz 100% etanolu do 750-ml roztworu, otrzymasz 150-ml roztwór. To samo dotyczy mieszanin woda-etanol.

Jeżeli lekarz zleci 5% roztwór soli fizjologicznej, upewnij się, że roztwór składa się z co najmniej 9 miligramów czystego leku. Typowa dawka wynosiłaby 15 gramów. Stężenie powinno być takie samo jak dawka leku. W tym przypadku roztwór jest w dwóch trzecich czysty, ale płyn nie jest w tej samej objętości co lek. Roztwór o stężeniu 10% byłby w dwóch trzecich tak mocny jak lek.

Procenty często mierzy się masą i objętością, więc łatwo jest obliczyć ilość solutu w danym roztworze. Innymi słowy, masa alkoholu pocierającego w stu gramach wody jest równa masie jednego mL alkoholu. Aby uzyskać taką samą ilość alkoholu do wcierania w roztworze o objętości 250 ml, należy użyć takiej samej proporcji alkoholu do wcierania w stu mililitrach wody.


Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane