Jak zrobić baterię słoneczną dla podgrzewaczy basenowych

Jak zrobić baterię słoneczną dla podgrzewaczy basenowych

Solarny podgrzewacz basenowy może być atrakcyjnym dodatkiem do basenu. Te panele są świetne dla słonecznych lub mniej słonecznych obszarów, i można dodać tyle, ile trzeba do ogrzewania basenu. Ten projekt DIY zawiera instrukcje krok po kroku i sugestie dotyczące ulepszeń. Będziesz musiał określić obszar basenu i kolektorów słonecznych oraz zdecydować, czy chcesz przeszklony czy nieoszklony kolektor słoneczny.

Aby skonstruować solarne ogrzewanie basenowe, będziesz potrzebował trochę materiałów i trochę czasu. Kilka zwykłych materiałów sklepowych są wymagane, w tym arkusz sklejki 4×4, trochę farby i odporne na promieniowanie UV zip krawaty. Będziesz także potrzebował modułu PV (ogniwo fotowoltaiczne). Moduł PV będzie przetwarzał światło słoneczne na energię cieplną.

Zanim zainstalujesz system paneli słonecznych, musisz określić, ile ciepła traci Twój basen. Panel słoneczny powinien pokrywać około połowy powierzchni. Dzięki temu temperatura wody w Twoim basenie wzrośnie o dwa lub cztery stopnie. Najlepiej jest zmierzyć tę powierzchnię i upewnić się, że znasz swój lokalny klimat. Jeśli basen znajduje się w klimacie umiarkowanym, być może uda się uniknąć stosowania nieoszklonych kolektorów słonecznych.

Gdy już wybierzesz moduł PV, będziesz musiał podłączyć go do pompy za pomocą miedzianego okablowania. Pompa będzie wtedy wyciągać wodę z kolektora słonecznego i z powrotem do basenu. Ważne jest, aby umieścić moduł PV w bezpośrednim świetle słonecznym, aby generował on ciepło. Jeśli nie jesteś pewien, czy twój panel słoneczny będzie działał, upewnij się, że najpierw go przetestujesz.

Oprócz paneli PV, możesz również chcieć zainstalować pokrywę solarną. Pomogą one zmniejszyć parowanie w dzień i utrzymać wodę w komfortowej temperaturze w nocy. Kolejnym ważnym dodatkiem jest drewniana taca, która utrzyma wąż nawadniający uniesiony nad ziemią. Podczas gdy możesz użyć samej sklejki, możesz również użyć drewnianej ramy, aby drewniana taca była bardziej wytrzymała.

Solarne podgrzewacze basenowe mogą również zmniejszyć koszty ogrzewania basenu. Mogą one zaoszczędzić dużo pieniędzy w czasie i będą tańsze w eksploatacji niż tradycyjne systemy ogrzewania basenu. Podgrzewacze solarne występują również w różnych rozmiarach, więc sprawdzą się zarówno w przypadku basenów naziemnych, jak i nadziemnych.

Kolejną zaletą hybrydowych paneli słonecznych do basenów jest to, że mają one komponent termiczny, który ogrzewa wodę i komponent fotowoltaiczny, który zasila panele. Te panele słoneczne są również znacznie bardziej wydajne niż panele fotowoltaiczne, więc mogą zaoszczędzić pieniądze i środowisko w tym samym czasie. Zmniejszą one również Twój rachunek za energię elektryczną.


Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane