Jak zrobić fundamenty samemu?

fundamenty pod budowę domu

Stara, polska mądrość mówi „Nie oszczędzają na fundamencie”. Każdy, kto chociaż raz budował pewnie się z tym zgodzi. Ale na wylaniu fundamentu można też zaoszczędzić, jeżeli robi się to we własnym zakresie. 

Samodzielne wylanie fundamentu pod dom, garaż czy inny budynek nie nastręcza większych trudności, dlatego poradzą sobie z tym zadaniem nawet ci, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z budową. Aby poprawnie wylać fundament należy zastosować się do kolejności etapów kopania, odwodnienia i wylewania fundamentu. 

Etapy wylewania fundamentu

Proces układania dowolnego fundamentu obejmuje kilka etapów:

  • Przygotowanie terenu i oznakowanie, wymierzenie fundamentów
  • Roboty ziemne, kopanie rowów, wiercenie 
  • Przygotowanie nasypu odwadniającego pod pokład  
  • Montaż zbrojenia i konstrukcja szalunków
  • Wylewanie i wyrównywanie betonu

Wyznaczanie fundamentów

W procesie oznaczania fundamentu domu bardzo ważne jest zachowanie prawidłowej geometrii przyszłej konstrukcji, ponieważ wszystko musi odpowiadać projektowi. Kąt  pomiędzy sąsiednimi ścianami musi wynosić 90˚. Zaznaczamy wszystkie ściany zewnętrzne, instalując kołki w rogach przyszłego domu. Po zamontowaniu kołków mierzymy przekątne każdego prostokąta. Powinieneś uzyskać tak, aby przeciwległe boki prostokąta i jego przekątne były równe. 

Roboty ziemne i nasyp odwadniający 

W procesie wykonywania prac ziemnych należy wziąć pod uwagę głębokość wylewania fundamentu, którego w zależności od gruntu, głębokość fundamentu pod dom może wahać się od 500 mm do 1200 mm. Dokładne informacje w tej kwestii powinny znajdować się w dokumentacji projektowej. 

Montaż szalunku

To bardzo ważny etap robienia fundamentów, gdyż szalunek musi być mocny i równomiernie osadzony. W przypadku płytkiego fundamentu budowanie szalunku jest bardzo proste. W rzeczywistości ściany wykopu są szalunkiem dla takiego fundamentu domu. Pozostaje tylko dodać jego nadbudówkę, którą można złożyć z desek i dla wytrzymałości podeprzeć wbitymi w ziemię palikami lub wzmocnieniem.

Zbrojenie fundamentu 

Najbardziej niezawodnym i trwałym fundamentem jest podstawa wylana z betonu i uzbrojona stalą zbrojeniową. Z tego powodu konieczne będzie zbudowanie trójwymiarowej ramy ze zbrojenia, której wymiary zależą od wielkości wewnętrznej części szalunku. Zgodnie z zasadzą, że rama powinna być mniejsza o 150-200 mm i mieścić się w środku betonu. 

Przy zbrojeniu fundamentu jest uwzględnienie kilku wskazówek:

  • Ramy nie należy montować przez spawanie, zbrojenie należy wiązać drutem. Sztywne połączenie zbrojenia nadaje konstrukcji betonowej nadmierną sztywność dlatego, że fundament nie będzie w stanie odpowiednio reagować na ruch gruntu i pęknie.
  • Ważna jest użyta stal. Jest to największy wydatek przy wylewaniu fundamentów, ale nie można na niej oszczędzać, gdyż lepsza jest już pożyczka w 15 min. i zakupienie dobrej gatunkowo stali zbrojeniowej, niż narażać swoje bezpieczeństwo. 
pożyczka w 15 min w Saverium

Betonowanie fundamentu 

Na tym etapie pracy przy małym fundamencie, beton można przygotować bezpośrednio na miejscu za pomocą betoniarki. Przy większych konstrukcjach lepiej zamówić beton z betoniarni. 

Sprawdź także: Ile kosztuje kompleksowy remont domu jednorodzinnego?



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane