Formalności po zakupie mieszkania

Formalności po zakupie mieszkania

Zanim dojdzie do odebrania kluczy będzie trzeba wykonać rozmaite czynności. Jest wiele formalności do załatwienia w przypadku zakupu mieszkania i już po jego nabyciu. Dużym ułatwieniem będzie skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy pomogą w wielu zawiłych kwestiach. Specjalista wykona odbiór domu od dewelopera, sporządzi operat szacunkowy Warszawa i wielu innych miastach. Można liczyć również na przeprowadzenie kompleksowego audytu i udzielanie porad prawnych.

O czym trzeba pamiętać po zakupie mieszkania?

Na inwestora czeka wiele formalności do załatwienia zarówno przed zakupem mieszkania, jak i po nabyciu nieruchomości. Jeśli dojdzie już do podpisania umowy, zostaną zakończone prace budowlane, przyjdzie czas na odbiór mieszkania od dewelopera. Trzeba dokładnie wszystko sprawdzić, wpisać wykryte usterki do protokołu odbioru, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z naprawą. Kolejną kwestią jest uiszczenie opłat związanych z kupnem nieruchomości. Inwestor ponosi koszty administracyjne, notarialne, skarbowe, sądowe. Już sama umowa musi mieć formę aktu notarialnego, należy dokonać wpisu do księgi wieczystej nieruchomości.

Jeśli ktoś finansuje zakup mieszkania za pomocą kredytu, to wymagane jest spisanie umowy przedwstępnej ze sprzedającym. Inwestor płaci za odpis aktu notarialnego, założenie księgi wieczystej, wniosek o wpis w księdze wieczystej wykreślenie wpisu. Po zakupie mieszkania trzeba zająć się także jego ubezpieczeniem. Niezbędny jest dokument, który potwierdza złożenie wniosku o ustanowienie hipoteki na rzecz banku. Kolejną kwestią do załatwienia jest podatek od czynności cywilnoprawnych. Nabycie nieruchomości trzeba zgłosić do urzędu gminy lub miasta. Ważne jest także spisanie liczników w przypadku mieszkania z rynku wtórnego i podpisanie umowy na dostawę energii elektrycznej/gazu/ internetu. Konieczne jest zameldowanie się w mieszkaniu na pobyt stały lub tymczasowy. Niezbędne staje się również wymienienie dokumentów osobistych, które zawierają dane adresowe. Bank, urząd skarbowy i pracodawca także muszą zostać poinformowani o zmianie miejsca zamieszkania.

Wycenia nieruchomości, czyli operat szacunkowy od rzeczoznawczy majątkowego

Operat szacunkowy i rzeczoznawca majątkowy Warszawa będzie potrzebny osobom, które chcą profesjonalnie wycenić nieruchomość. Specjalista oszacuje wartość obiektu obiektywnie i uczciwie. Można liczyć na profesjonalne doradztwo specjalistów. Doświadczeni rzeczoznawcy odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące operatu. Jego przygotowanie jest niezwykle istotne między innymi w przypadku banku. Jeśli zostanie wykonany przez specjalistę, to ryzyko odrzucenia operatu będzie niewielkie.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane