Jak zrobić bibliografię z przypisów

Jak zrobić bibliografię z przypisów? Bibliografia i przypisy to dwa pokrewne pojęcia, ale mają bardzo różne cele. Bibliografia zawiera informacje o pracy autora, natomiast przypis zawiera informacje o źródle. Oprócz podania nazwiska autora, bibliografia zawiera również datę publikacji, miejsce publikacji i wydawcę. Aby sporządzić bibliografię, musisz zebrać wszystkie informacje z każdego źródła, a następnie ułożyć je w odpowiednim formacie.

Pierwszym krokiem jest wybór przypisów końcowych, które chcesz umieścić w bibliografii. Zaznacz wszystkie przypisy końcowe w dokumencie i skopiuj ich zawartość do Schowka. Po wykonaniu tej czynności skopiuj zawartość i wklej ją do nowego dokumentu. Możesz wtedy usunąć niepotrzebne odnośniki. Dodawanie przypisów do bibliografii jest łatwe i szybkie – wystarczy postępować tak samo jak przy sporządzaniu bibliografii.

Niekiedy krótka notatka jest bardziej skuteczna niż cała książka. Jeśli cytujesz rozdział z książki, pamiętaj, aby ująć tytuł rozdziału w cudzysłów. Autor rozdziału jest wymieniany jako pierwszy, a następnie jego nazwisko. Możesz również użyć skrótu „ed.” dla redaktora całej książki. W przypisie można umieścić autora całej książki, ale i tak najpierw należy zacytować rozdział.

Jeśli używasz przypisów, musisz przestrzegać tych samych zasad formatowania, co reszta dokumentu. Upewnij się, że każdy przypis jest numerowany osobno – nigdy nie powtarzaj numeru. Możesz skorzystać z wytycznych zawartych w MLA Handbook i Chicago Manual of Style dotyczących formatowania przypisów. Najlepiej stosować się do tych wytycznych, ponieważ ułatwią Ci one stworzenie efektywnej bibliografii.

Bibliografia to coś więcej niż lista odniesień. W zależności od zastosowania przypisu, może on być użyty do dostarczenia informacji uzupełniających i przypisania praw autorskich. Na przykład, możesz użyć przypisu, aby dostarczyć dodatkowe przykłady lub wyjaśnić praktyki cytowania. Innym sposobem użycia przypisów jest wstawienie ich do dokumentu za pomocą edytora tekstu. Możesz je nawet zamieścić w środku zdania, jeśli chcesz.

Przy sporządzaniu bibliografii nazwisko autora wymienia się jako pierwsze w przypisie. Tytuł czasopisma lub książki również powinien znaleźć się w cudzysłowie. W zależności od tego, jakiego stylu bibliografii używasz, możesz zdecydować się również na umieszczenie adresu URL. Dzięki temu Twoja bibliografia będzie łatwiejsza do przywołania i cytowania. Dodatkowo możesz dodać kilka innych uwag jako przypisy końcowe.


Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane