Jak zrobić bibliografię z Worda Przypisy

Możesz się zastanawiać jak zrobić bibliografię z Worda. Istnieje kilka metod tworzenia bibliografii. Pierwszym sposobem jest utworzenie zakładki w Wordzie. Zakładka ta powinna mieć inną nazwę niż ta, której używasz dla przypisu. Następnie możesz wstawić tę zakładkę w odpowiednim formacie dla bibliografii. Kolejnym krokiem jest obcięcie zbędnych sformułowań w przypisach końcowych i sformatowanie ich na bibliografię. Aby to zrobić, należy kliknąć w dokumencie, w którym chcemy wstawić przypis. W tym celu należy kliknąć kursorem na początku pustej linii pomiędzy źródłem a cytatem. Gdy masz już listę, możesz sformatować resztę przypisów końcowych.

Alternatywnie możesz stworzyć bibliografię w Wordzie, korzystając z menu rozwijanego Styl. Word nie ma wbudowanego narzędzia do referencji, więc będziesz musiał dodać swoje źródła ręcznie. Możesz cytować źródło wielokrotnie, zarówno w bieżącym dokumencie, jak i w bibliografii. Należy jednak pamiętać, że lepiej jest tworzyć przypis końcowy niż przypis dolny, ponieważ nie będzie on tak przejrzysty i czytelny jak bibliografia.

Tworząc bibliografię z plików przypisów Worda, pamiętaj o ich kolejnym numerowaniu. Przypisy powinny pojawiać się po cytacie lub interpunkcji, ale nie po nazwisku autora. Zawsze powinny pojawiać się przed myślnikiem. Dzięki temu nie będą wyglądały jak bałagan. Możesz również użyć przypisów jako sposobu na dostarczenie dodatkowego komentarza na temat źródeł.

Innym sposobem na zmniejszenie ilości miejsca między notatkami a tekstem jest użycie widoku normalnego. Pozwoli Ci to zobaczyć przypisy w dolnym panelu zamiast na pasku bocznym. Pozwoli to na łatwy dostęp do nich i ich modyfikację. Ponadto Widok normalny uniemożliwi Ci wpisywanie w „przestrzeń przypisów końcowych”, którą Word zarezerwował dla przypisów. Dzięki temu Word nie będzie wstawiał niepotrzebnych linii między tekstem a przypisami.

Po dodaniu przypisu do dokumentu tekstowego możesz go łatwo usunąć, klikając jego numer referencyjny. Możesz również usunąć przypis, podświetlając numer referencyjny. Wtedy Microsoft Word automatycznie zmieni numerację pozostałych przypisów. I wreszcie, jeśli chciałbyś dodać więcej przypisów w swoim dokumencie, możesz skorzystać z opcji formatowania programu Microsoft Word.

Przed wygenerowaniem bibliografii musisz stworzyć ją w pożądanym formacie. Chicago lub APA to dwa najczęściej spotykane style przypisów. Aby to zrobić, należy ustawić preferencje w MS Word i wybrać „Bibliografia” jako tryb wyjściowy. Korzystanie z paska narzędzi Zotero pozwala na dodawanie cytatów do dokumentu nawet w trakcie pisania. Pozwala również na dodawanie adnotacji do referencji podczas pisania.


Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane