Jak zrobić bezalkoholowy propolis

Jak zrobić bezalkoholowy propolis

Jeśli kiedykolwiek odwiedziłeś ul, być może zauważyłeś lepką, żywiczną substancję otaczającą wejście. Substancja ta nazywana jest propolisem i jest doskonałym sposobem na utrzymanie ula w czystości. Może być również wykorzystywana jako materiał budowlany oraz jako sposób na sterylizację jamy ula.

Możesz stworzyć własną nalewkę propolisową za pomocą kilku prostych kroków. Na początek trzeba będzie zmielić propolis, aby maksymalnie zwiększył swoją powierzchnię i wchłonął rozpuszczalnik. Następnie będziesz musiał zmieszać go z dziewięcioma częściami wazeliny. Mieszaj mieszaninę raz lub dwa razy dziennie, aby usunąć wszelkie stałe cząstki.

Metoda ta ma tę zaletę, że usuwa wszelkie ciała obce z propolisu, a także czyni substancję rozpuszczalną w wodzie. Uzyskuje się również klarowną, jasną i przejrzystą ciecz. Dodatkowo, metoda ta znacznie zwiększa wydajność produktu. Można nawet jeść propolis, który został wyekstrahowany tą metodą!

Kolejnym krokiem jest wykonanie ekstraktu z propolisu. Można to zrobić przy niewielkiej inwestycji czasu. Następnie możesz użyć roztworu do zrobienia leków ziołowych. Można również stosować go zewnętrznie. Należy jednak zachować ostrożność przy stosowaniu propolisu jako leku, ponieważ niektóre osoby mogą być na niego uczulone.

Zawsze powinieneś sprawdzić skład ekstraktu z propolisu. Jest to ważne, ponieważ propolis jest jedną z najsilniejszych substancji przeciwbakteryjnych w przyrodzie. Mimo to istnieje tylko kilka opublikowanych artykułów, które omawiają metodę wytwarzania ekstraktów olejowych. Wynika to z faktu, że substancje biologicznie czynne są tak słabo rozpuszczalne w wodzie.

Istnieje kilka różnych sposobów wytwarzania ekstraktów propolisowych, w tym dodawanie etanolu do surowców. Konwencjonalna metoda polega na rozpuszczeniu propolisu w etanolu lub spirytusie i poddaniu go fermentacji. Aby zrobić propolis bezalkoholowy, trzeba połączyć oba te składniki w równych proporcjach. Nie jest to łatwy proces i zajmuje dużo czasu.

Oprócz alkoholu, do ekstrakcji propolisu można użyć także innych rozpuszczalników. Na przykład zamiast etanolu możesz użyć gliceryny roślinnej lub glikolu propylenowego. Metoda alkoholowa daje najsilniejszy ekstrakt. Jednak w przypadku niektórych warunków może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Wykazano, że związki fenolowe obecne w ekstraktach bezalkoholowych mają znaczące działanie antyoksydacyjne. Kwas kofeinowy, kwas ferulowy i kwas kumarowy przyczyniają się do aktywności antyoksydacyjnej ekstraktów propolisu. Jednak flawonoidy obecne w tych ekstraktach są niewielkie i wnoszą mniejszy wkład niż kwasy fenolowe.


Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane